Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!

Милан веќе ги потпиша Пепе Реина и Иван Стриниќ, но вистинското меркато уште не е ни започнато, бидејќи се чека одлуката на УЕФА во врска со кршење на правилата на финансискиот фер плеј. И со секој изминат ден се чини дека е се поизвесно исклучувањето од Лига Европа. Во меѓувреме, подготвите за следната сезона се во полн ек. Спортскиот директор Масимилиано Мирабели и тренерот Џенаро Гатузо ќе бидат присутни во Русија за да проследат некои натпревари од Светското првенство.

За Премиум Спорт, Масимилиано Мирабели зборуваше за Донарунума, Андре Силва, Фалкао и Тиаго Силва, ја избра Хрватска како можно изненадување на претстојното Светско првенство, како и за сите актуелни прашања поврзани со Милан.

Присуството во Русија? Тоа е одлична можност за нас да ги одржиме нашите контакти. Ние сигурно нема да следиме играчи, веќе ги знаеме сите добро. Кој ќе победи? Се согласувам со предвидувањата на сите, исто така Бразил и Аргентина се мои фаворити, но мислам дека луѓето треба да бидат претпазливи на Хрватска, секогаш постои факторот на изненадување.

Донарунума? Сега веќе околу него не се крева прашина. Добро е да се разгледа сето она што е кажано. Тој е иднината на италијанскиот фудбал и мислиме дека ќе го задржиме долго време. Раиола исто така е прилично смирен, нема проблеми со него. 

Можна размена на Андре Силва-Фалкао? Се чини неверојатно. Колумбиецот е одличен играч, но е во залезот од неговата кариера, додека нашиот Андре Силва е млад фудбалер кој секако имаше потешкотии во својата прва година и  му треба време да се прилагоди на Серија А. Но, убедени сме дека тој ќе стане еден од најдобрите напаѓачи во светот. 

Тиаго Силва? Не сме добиле никакви наводни понуди. Тој е одличен играч. Многумина сонуваат да се приклучат на Милан. Овој клуб има еден посебен шарм.

Целта на Милан? Сакаме да ги задржиме нашите најдобри играчи, дури и ако тие ги посакуваат други тимови. Сигурни сме дека ќе имаме тим за почит и ќе имаме средства за да го оствариме тоа.

Одлуката на УЕФА? Ние нема да бидеме фатени неподготвени. Се надеваме дека никој нема да ја однесе Лигата на Европа од Милано која ја заработивме на теренот. Тие исто така знаат дека без Милан, натпреварувањето ќе изгуби дел од својот шарм. Навивачите мора да знаат дека работиме 24 часа на ден за да го подобриме тимот. Треба барем да се квалификуваме во Лигата на Шампионите следната сезона.

Гатузо? Тој ни враќа на одличен начин. Ние веруваме во него и ние сме среќни со него. Тој е комплетен: беше одличен како играч и е одлична личност, а сега се покажува и како тренер. Како се чувствува во врска со пресудата на УЕФА? Тој е гласен, но не е од страв. Општо земено, тој не знае како да биде мирен кога станува збор за Милан.