Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!

Неколку дена пред почетокот на новата сезона, Стефано Пиоли имаше доста интересно и долго интервју за La Gazetta dello Sport, каде што зборува за Скудетото, новите засилувања, очекувањата, енергијата на тимот и импресиите од летото кое го уживаше како шампион.

Издвоивме доста интересни изјави од интервјуто водено од Luca Bianchin и Alessandra Gozzini од Газета.

Претходната година вашето мото беше „освојте повеќе поени од минатата сезона“. А оваа година?

 

За да победиш ти треба талент, а за да го повториш успехот потребен е карактер. Признавам, пред една година не мислевме само дека можеме да го подобриме пласманот од претходната сезона. Уште од првиот ден мислевме дека можеме да освоиме Скудето. Оваа година мотивирањето на групата ќе биде полесно: мора да имаме страст, ентузијазам, желба да растеме, тие како тим и јас како тренер. Ќе се бориме да го одбраниме Скудетото и да се подобриме во Лигата на шампиони. Саки беше во право кога изјави дека Лигата на шампионите е натпреварување кое вклучува 4-5 екипи. Но, ќе го вреднуваме последното искуство. Оттогаш многу созреавме.

Конкуренцијата во Италија се зголемува. Дали сте загрижени?

Не се грижам, затоа што сме посилни од претходната година. Можете да ги купите најдобрите играчи, но разликата е организацијата, желбата и духот. Минатата година мислев дека е чудно што не нѐ почитуваат, но наместо да се грижам за тоа, го свртив во наша корист. Оваа година ќе се фокусираме само на нас. Дали Џон Елкан го гледа Интер понатаму? Му го почитувам мислењето, но денешните предвидувања имаат мала вредност.

Засилувањето на трансфер периодот беше Де Кеитлар. Први впечатоци?

Се сретнавме во Миланело во средата наутро, заедно со персоналот му покажав видеа со некои од нашите концепти за играње. Беше многу внимателен, од она што го кажа може да се види дека е многу интелигентен и дека разбира фудбал. И очигледно е дека има голем талент, тоа се гледа од начинот на кој ја допира топката: елегантен е, убав за гледање. Го прашав Ориги, неговиот соиграч, за него, а тој рече: „Де Кеитлар е половина Хаверц, а половина Кака“. Ќе игра неколку минути во Виченца во недела против Перголетезе. Има големи очекувања, но му реков да не брза.

Де Кеитлар е уште еден млад играч кој дополнително ќе ја спушти границата на просечна возраст во тимот. Дали со тоа ја опфаќаш филозофијата на клубот?

Само во Италија 20-годишните се млади… Тонали има 22 години, Леао 23, Тео скоро 25. Тие се комплетни играчи кои секако мора да бидат гладни и да растат бидејќи не го достигнале својот полн потенцијал. Потоа, во групата има и ветерани: Мењон, Кјер, Ибра,
Жиру, Ориги, Калабрија, Месијас, Круниќ, Ребиќ… Самиот Тео е многу зрел, поприсутен. Во соблекувалната се слуша Ибра, а најмногу зборува Флоренци – дали го слушаат или не, не знам! (се смее)

Каков удел би имал Ибрахимовиќ во новата сезона?

Златан периодов сè уште се опоравува индивидуално и не е присутен во Миланело, но секогаш е во контакт со сите. Тој е шампион кој се уште може да направи разлика. Најважно е да се опорави и да биде добро затоа што на крајот од минатата сезона направи луди жртви. Луѓето не знаат за ова што ќе го кажам, но тој можеше да тренира само петнаесет минути. Има супериорна техника и интелигенција, но пред се е сè уште толку гладен за успеси. Од средината на август ќе биде во Миланело за да го продолжи својот пат.

Во меѓувреме, Кјер се врати на терените. Што придонесува тој во тимот сега?

Способност да се чита играта и многу важно комуникативно присуство. Тој е референтна точка за останатите. Многу сум среќен што повторно го имам на располагање иако ќе му треба време да ја поврати формата од пред повредата.

Дали од денешна перспектива, расформирањето на парот Калулу-Томори во случај на доаѓање на нов дефанзивен играч е коцка?

Тие имаа воодушевувачки перформанси. Пјер значително порасна и на теренот изгледа поголем отколку што навистина е. Тој е зрел и скромен. Но, ќе играме на секои три дена, па ротациите ќе бидат автоматски, ќе има 20 стартери.

Дали Леао секогаш ќе биде присутен фактор, дури и во средина на разговорите за обновување на договорот?

Ако го задржи ова ниво, да… инаку, тука е Ребиќ. Воопшто не сум загрижен за договорите и слично, јасно е дека тој е среќен што е со нас. Тој е потенцијално Шампион, во однос на силата и неговата способност да го помине својот маркер. Има многу голови во нозете, дури и повеќе од лани [14]. Тој порасна многу без топка, сега треба да може подобро да го окупира шеснаесетникот.

А, Адли?

Прочитав дека тој, со право, се дефинираше како нетипичен играч од средниот ред: тој е многу интелигентен, игра вертикално. Одлично се вклопува, понекогаш премногу се движи, но брзо учи. А да не го заборавиме и Брахим Диаз, од кого очекувам многу и од кого сум презадоволен: од него сакам поголема прецизност во финалниот пас и повеќе голови.

Што очекувате сега од меркато?

На хартија ни недостасуваат 2 улоги: дефанзивец и играч од средниот ред. Не сакаме да ги замениме оние што си заминаа со двојници, исто така затоа што не постои друг како Кеси. Ни требаат две карактеристики: експлозивност и интелигенција.

Дали баравте уште позначаен „подарок за Скудето“, можеби потпис од 80 милиони евра во стилот на Влаховиќ?

Де Кеитлар е перспективен играч, за 2-3 години може да стане врвен европски играч. Секој клуб прави свои проценки: ние со одржлив проект покажавме дека можеме да победиме. Сигурно никогаш не се плашев дека новите сопственици ќе пристигнат и ќе ги продаде најважните играчи: на почетокот ни беше кажано дека филозофијата ќе остане иста.

Се плашевте дека може да се прекине врската со Малдини и Масара? Преговорите за нивното обновување беа многу долги…

Никогаш. Секој ден разговарав со нив. Промената на сопствеништвото и другите динамики за кои не сум свесен доведоа до подолги времиња, но никогаш не мислев дека може да заврши поинаку.

Дали разговаравте со Кардинале?

Не, го сретнав само ден пред „затворањето“. Но, исто така, со врвниот менаџмент на Елиот функционираше на ист начин. Моите референци се Паоло, Рики и Газидис.

Често те следат во Миланело. Дали во тоа се роди магијата?

Секој ден пристигнувам „загрижен“, во наводници, за духот со кој ќе работат играчите, но кога ќе ги видам на теренот, сите сомнежи минуваат. Ако продолжиме вака, ќе бидеме конкурентни. Тоа не значи дека повторно ќе го освоиме Скудетото, но ќе имаме шанси да победиме на секој натпревар. На последниот тренинг морав да ги запрам бидејќи одеа пребрзо. Значи, убаво е, ангажирано, сега ги имаме нашите концепти во нас. Сè додека го гледам овој став, ќе бидам смирен, ако се вратиме уште повеќе сантиметар назад, тогаш ќе станеме нормален тим.

Според вас, која е најсилната страна на тимот денес?

Имаме многу врвни играчи. Жиру е комплетен играч, Ребиќ е многу добар во додавање длабочина, а Ориги може сè. Дивок е многу фокусиран, ми се допаѓа и ќе ни донесе резултати. Во средината нема толкава физичка јачина во однос на сантиметри, туку нозе и интелигенција, а тоа го имаме кај Тонали, Побега и Круниќ кој често е неправедно потценет, но има неверојатни тактички вештини. И секако Бенасер, кој може да стане играч од највисоко ниво. А, тука е и Мењон: не само помеѓу стативите, туку и неговото присуство е видливо во секој сегмент… тој беше најдобриот голман во лигата, иако исто така многу ми се допаѓа Шчесни.

Пиоли стана „насловна страница“ Тренер: промени ли нешто?

Никогаш не се грижев за тоа што се зборува за мене затоа што искуствата ме доведоа до ова ниво. Милан ме натера да пораснам и сè уште можам да го направам тоа, се чувствувам млад, со многу желба да се тестирам. Освен тоа, моите играчи се сунѓери. Користам метод што го дефинирам како споделување: моите идеи се достапни на тимот и се обидувам да разберам од нив дали функционираат или не. Така најдовме мотивација и рамнотежа. Ми се допадна да читам во Ла Газета дека, гледајќи го тимот, се познава дека играчите уживаат. Така е.

За крај, каков е Пиоли надвор од теренот, што ве исполнува?

Цел ден сум во Миланело и излегувањата ги користам единствено за да одам на вечера со сопругата. Ми се допаѓа Милано и уживам во прошетките, но ако таа не е таму, не излегувам.