Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!

Победничката серија продолжува! Момците на Рино Гатузо одиграа фантастично второ полувреме против екипата на Емполи и успеаа да ги освојат трите бода, победувајќи со резулта 3-0, благодарение на головите на Кшиштоф Пјонтек, Франк Кеси и Саму Кастиљехо. По натпреварот, Рино беше интервјуиран од медиумите, каде меѓу другото говореше фантастичното второ полувреме, поединците и следниот противник во Купот.

 

Се движевме многу споро во првото полувреме, не ја игравме нашата игра. Потоа, покажавме квалитетна игра во второт полувреме. Бев малку загрижен, бидејќи Пакета не тренираше два дена поради настинка, Бакајоко исто така не се чувствуваше добро, но даде се од себе и одигра добро. Можевме многу подобро, но и вака сум задоволен.

Рино Гатузо за време на натпреварот Милан – Емполи, 22 февруари 2019

 

Нападот? Имавме повеќе грешки денес. Кастиљехо можеше да влегува почесто внатре, за да му креира простор на Конти по аут линијата. Во второто полувреме, се движевме многу подобро и соработката по аут линијата фунционираше добро, игравме добро и се движевме добро без топка.

Саму Кастиљехо за време на натпреварот Милан – Емполи, 22 февруари 2019

 

Пјонтек? Тој не е само напаѓач кој дава голови, тој исто така им помага на соиграчите во креирање на нападите. Тој се движи многу, трча многу и се жртвува за тимот. Среќни сме со него бидејќи со секој допир на топката, постигнува гол.

Кшиштоф Пјонтек по постигнувањето на својот гол на натпреварот Милан – Емполи, 22 февруари 2019

 

Конти одигра навистина добро, тој е навистина важен за овој клуб. Одлично игра во нападот,  денес успеа да запише асистенција, додека во одбраната има уште простор за напредок. Клупата стана поголема, има играчи кои немаат играно веќе подолго време, но сите тие работат за клубот.

Андреа Конти за време на натпреварот Милан – Емполи, 22 февруари 2019