Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!

Денес Милан ќе ѝ гостува на Аталанта во Бергамо во директен дуел за 4-тото место. Разликата помеѓу овие два тима на табелата на Серија А е само 1 бод и затоа победа би значела чекор напред во борбата за едно од местата кои носат во Лигата на шампионите. Милан рутинирано стигна до победа во претходното коло, победувајќи го Каљари на Сан Сиро со резултат од 3-0. Останува да видиме дали црвено-црните ќе имаат сили да ја прекинат лошата серија без победа над ломбардскиот ривал и да се зацврстат на 4-тата позиција на табелата. Рино Гатузо зборуваше со новинарите на прес-конференција.

Ќе треба да бидеме подготвени за битка со Аталанта. Играме против врвен италијански тим кој е физички импресивен и поседува одличен квалитет. Тие имаат уникатен стил на игра. Ќе биде тешка и клучна утакмица и мора да се осигураме дека сме подготвени да играме добро и да ја одржиме присебноста. Ние мора да го почитуваме нашиот противник, да играме разумно и да покажеме одлични перформанси. Мора да играме добро и во нападот и одбраната. Ми се допаѓа Гасперини, и да го имитираш е тешко. Играта Аталанта е неверојатна, тие се исклучително уникатни. Гасперини има голема свест.

Ми се допаѓа позитивниот дух на мојот тим, но кога е важно, понекогаш треба да се стави насмевки настрана и да се даде се’ од себе. Играме добро и мораме да ја задржиме оваа форма. Не сакам да зборувам за недопирливи, бидејќи секој играч мора да се бори за своето место. Важни тимови се родени од почит, ми се допаѓа фактот што различни играчи почнуваат да ја преземат одговорноста и на теренот и надвор од теренот. Абате не тренираше вчера поради вирус, додека останатиот дел од тимот работи добро. Нашите играчи од средниот ред се фундаментални, и во моментот и Чалханоглу и Пакека се во добра форма, многу често се префрлуваат на теренот.

Ви се потребни вакви натпревари, бидејќи тие се оние кои ви даваат искуство. Тоа ќе биде важен тест во смисла на нашиот раст. Осигурување на победата ќе испрати важен сигнал и би било клучно значење од ментална перспектива. Сепак, сеуште има долг пат и има многу поени што се уште треба да се освојат. Не постојат лесни бодови. Ние тренираме поинаку, слично на англискиот стил, затоа, треба уште неколку дена за да закрепнеме. Работиме на секој дел од нашата игра и понекогаш не сме доволно добри во нашата испорака и не ги загрозуваме нашите противници. Не ми се допаѓа овој аспект на нашата игра и сакам да видам многу повеќе.

Калабриа и Родригез имаат многу желба. Пјонтек не зборува многу, тој е само фокусиран на постигнување погодоци. Понекогаш, изгледаше здодевно загревање, бидејќи само сака да излезе и да постигне гол. Запата е сличем на Кшиштоф на многу начини. Тој е во одлична форма и ние мораме да му посветиме големо внимание. Романоли е многу млад капитен, но тој многу расте. Зрее како капетан, во однос на зрелоста и одговорноста. Тој знае како да заработи почит. Обновување на Сусо? Јас сум само фокусиран на тренирање на играчите. Клубот одлучува кој заслужува што. Тој дава многу и тој се прави достапен дури и кога тој не е во најдобара форма. Бакајоко може да се тестира како мезала, малку да ја менува својата позиција, додека Биглија е посоодветен за улогата на региста.

Посета на милановите легенди испрати голема порака, уживав многу. Среќен сум од тоа како моите момци ги пречекаа овие поранешни шампиони, многу насмевки беа изложени. Најфасцинантната работа за Милан е нејзината историја, луѓето кои се вклучени тука и како клубот ве третира. Организацијата на Милан е беспрекорна, и ова е нешто што секој го забележува. Сега зависи од нас да го вратиме клубот на нивото кое заслужува.