Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!
#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

Во овој TBT, нема да се навратиме многу далеку, туку ќе се потсетиме на последните неколку сезони од натпреварите помеѓу Милан и Јувентус, попознати како “Вистинското Дерби на Италија”. Сезоната 2015/16 беше само една од оние нулти години за Милан, каде на...
Интервју | Мирабели: Милан нема да купува во јануари

Интервју | Мирабели: Милан нема да купува во јануари

Зимското меркато е отворено, но Милан е прилично тивок, за разлика од тоа што навикнавме ова лето. Според спортскиот директор Масимилиано Мирабели, росонерите не очекуваат ништо големо овој месец и нивниот фокус е исклучиво на продажба на играчи кои не успеаа да бидат...
Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Претходните два дена се потсеќавме на летното меркато, една убава тема за сите нас фановите на Милан. Заклучокот на таа тема е еден – летно меркато како никогаш досега! По такво меркато, логично се постави следното прашање, што со тренерот. Винченцо Монтела направи...
Рекапитулација 2017 | Пласман во Лига Европа, конечно!

Рекапитулација 2017 | Пласман во Лига Европа, конечно!

По цели 3 сезони без учество во европските купови, Милан минатата сезона конечно успеа да избори место што води во Европа. И повторно тоа не беше Лигата на шампионите, туку Лига Европа. И тоа од фазата на квалификации. Конечно зад нас беше најнеуспешниот период во...
Aлесандро Лупи – нов тренер на Милан Примавера

Aлесандро Лупи – нов тренер на Милан Примавера

После серијата лоши и разочарувачки резултати и нерешениот резултат против далеку послабиот Торино, Винченцо Монтела доби отказ од тренерското место во Милан. Џенаро Гатузо беше прекомандуван за тренер на првиот тим, а Алесандро Лупи го превзеде водењето на Милан...