Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!
#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

Во овој TBT, нема да се навратиме многу далеку, туку ќе се потсетиме на последните неколку сезони од натпреварите помеѓу Милан и Јувентус, попознати како “Вистинското Дерби на Италија”. Сезоната 2015/16 беше само една од оние нулти години за Милан, каде на...
Рекапитулација 2017 | Продажбата на Милан!

Рекапитулација 2017 | Продажбата на Милан!

Дефинитивно најважниот настан за Милан во 2017, па и цела деценија наназад, се случи во април. Клубот ја промени сопственоста по повеќе од 30 години. Симболот на Милан, сопственикот на клубот Силвио Берлускони, најде соодветен инвеститор на кого му го предаде своето...
Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Претходните два дена се потсеќавме на летното меркато, една убава тема за сите нас фановите на Милан. Заклучокот на таа тема е еден – летно меркато како никогаш досега! По такво меркато, логично се постави следното прашање, што со тренерот. Винченцо Монтела направи...
Рекапитулација 2017 | Од Донарума во Доларума, па Донарума на квадрат!

Рекапитулација 2017 | Од Донарума во Доларума, па Донарума на квадрат!

Милан летово го имаше најдоброто меркато во историјата на клубот. Новиот сопственик, заедно со новиот менаџмент на клубот одработија фуриозни 3-4 месеци. Милан беше еден од најспоменуваните клубови во текот на летото, но интересно, не толку во контекст на трансфер...
Рекапитулација 2017 | Летно меркато како никогаш досега!

Рекапитулација 2017 | Летно меркато како никогаш досега!

Последните неколку години немаше и некои поголеми вложувања Милан. Фининвест, холдинг-компанијата во чија сопственост беше клубот скоро 30 години, во 2015 година потпиша прелиминарен договор со тајландскиот бизнисмен Би Тичаубол, за продажба на 48% од акциите на...