Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!
Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Рекапитулација 2017 | Гатузо на местото на Монтела!

Претходните два дена се потсеќавме на летното меркато, една убава тема за сите нас фановите на Милан. Заклучокот на таа тема е еден – летно меркато како никогаш досега! По такво меркато, логично се постави следното прашање, што со тренерот. Винченцо Монтела направи...
Рекапитулација 2017 | Од Донарума во Доларума, па Донарума на квадрат!

Рекапитулација 2017 | Од Донарума во Доларума, па Донарума на квадрат!

Милан летово го имаше најдоброто меркато во историјата на клубот. Новиот сопственик, заедно со новиот менаџмент на клубот одработија фуриозни 3-4 месеци. Милан беше еден од најспоменуваните клубови во текот на летото, но интересно, не толку во контекст на трансфер...
Рекапитулација 2017 | Летно меркато како никогаш досега!

Рекапитулација 2017 | Летно меркато како никогаш досега!

Последните неколку години немаше и некои поголеми вложувања Милан. Фининвест, холдинг-компанијата во чија сопственост беше клубот скоро 30 години, во 2015 година потпиша прелиминарен договор со тајландскиот бизнисмен Би Тичаубол, за продажба на 48% од акциите на...
Рекапитулација 2017 | Милан во Скопје!

Рекапитулација 2017 | Милан во Скопје!

Избореното шесто место во последната Калчо сезона значеше пласман на Милан во квалификациите за Лига Европа. Тоа дефинитивно донесе измешани чувства. Од една страна, сатисфакција за конечно европски фудбал по цели три години. Од друга страна, четири натпревари во фаза...
Мирабели: Џиџо никогаш не побарал да замине од Милан!

Мирабели: Џиџо никогаш не побарал да замине од Милан!

Џиџо Донарума синоќа имаше лоша вечер и покрај тоа што неговата мрежа остана недопрена и го забележа 11-от натпревар без примен гол оваа сезона. Расположението му го расипаа оние кои обично му “чуваат грб” на јужната трибина – Курва Суд. Уште пред...