Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!

Гери Кардинале: Сакам да бидам запаметен како Берлускони 2.0!

По подолго време, Гери Кардинале излегува во јавноста преку интервју направено со Кориере Дела...
Повеќе

Човекот мистерија: Џефри Монкада, диригентот позади меркатото!

Трансфер во Милан   По отпуштањето на Паоло Малдини и Рики Масара како технички и спортски...
Повеќе

Пиоли: Посилни сме од претходната година!

Неколку дена пред почетокот на новата сезона, Стефано Пиоли имаше доста интересно и долго интервју...
Повеќе

Џампаоло: Натпревар кој им пркоси на сите предвидувања!

Првиот голем натпревар за Милан оваа сезона доаѓа во 4то коло. Време е за миланско дерби, време е...
Повеќе
Рекапитулација 2017 | Запата 97′!

Рекапитулација 2017 | Запата 97′!

По само 2 дена од официјалното превземање на Милан од новите сопственици на чело со Јонгхонг Ли, на распоредот во Калчото беше Дербито на Милано. Милан и Интер требаше да се сретнат по вторпат во сезоната, но првпат во т.н. кинеска ера. Со самото тоа, Дербито доби нов...

Гатузо: Утрешното Дерби може да ја промени сезоната! Мора да победиме!

Гатузо: Утрешното Дерби може да ја промени сезоната! Мора да победиме!

Италијанската фудбалска федерација во пресрет на новата сезона одлучи да го промени распоредот на натпреварите и во интерес на популарноста на лигата, да додаде коло помеѓу католичкиот Божиќ и Нова Година. Освен тоа коло, одлучи четвртфиналната фаза од Купот на...

Рекапитулација 2017 | Милан во Скопје!

Рекапитулација 2017 | Милан во Скопје!

Избореното шесто место во последната Калчо сезона значеше пласман на Милан во квалификациите за Лига Европа. Тоа дефинитивно донесе измешани чувства. Од една страна, сатисфакција за конечно европски фудбал по цели три години. Од друга страна, четири натпревари во фаза...

Рекапитулација 2017 | Пласман во Лига Европа, конечно!

Рекапитулација 2017 | Пласман во Лига Европа, конечно!

По цели 3 сезони без учество во европските купови, Милан минатата сезона конечно успеа да избори место што води во Европа. И повторно тоа не беше Лигата на шампионите, туку Лига Европа. И тоа од фазата на квалификации. Конечно зад нас беше најнеуспешниот период во...

Најава | Милан – Аталанта: Карантин како последна шанса за спас на сезоната?

Најава | Милан – Аталанта: Карантин како последна шанса за спас на сезоната?

По не знам кој пат сезонава, повторно во воведот на една најава ќе зборувам за срамниот, очаен и крајно несериозен пристап на играчи кои се доволно добро платени за да се однесуваат и играат сосема спротивно но тоа е што е - Милан по 17 одиграни кола се наоѓа на...

Интервју | Гатузо: Потребно е да го смениме менталитетот

Интервју | Гатузо: Потребно е да го смениме менталитетот

Овој викенд, Милан на Сан Сиро ја пречекува секогаш незгодната Аталанта, по срамниот пораз од Верона минатиот викенд. Тренерот Гатузо, на стандардната прес-конференција, говореше за поразот од Верона, нашиот следен противник и за играчите. Во продолжение, ви...

ПАРТНЕРИ НА AIMC

Следете нѐ на Фејсбук

Facebook Pagelike Widget

Следен натпревар

Претходен натпревар

Табела – Serie A

Табела – Champions League