Прв официјален фан клуб на Милан во Македонија!
Најава | Јувентус-Милан: Ништо не е невозможно!

Најава | Јувентус-Милан: Ништо не е невозможно!

По завршувањето на репрезентативната пауза, фудбалскиот фокус се насочува кон националните првенства, а Милан го започнува пеколниот период токму против актуелниот шампион на Италија, Јувентус. За момците на Рино Гатузо претстои еден исклучително тежок период, каде...

#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

#TBT | Јувентус – Милан во последните неколку сезони: Од аутсајдер до сериозен ривал!

Во овој TBT, нема да се навратиме многу далеку, туку ќе се потсетиме на последните неколку сезони од натпреварите помеѓу Милан и Јувентус, попознати како "Вистинското Дерби на Италија". Сезоната 2015/16 беше само една од оние нулти години за Милан, каде на почетокот...

#TBT | Почетоците кон врвот на Европа!

#TBT | Почетоците кон врвот на Европа!

Овој четврток се одлучив да пишувам за првата шампионска круна на Милан на стариот континент. Тоа се случи далечната 1962-1963 година во натпреварувањето кое, пред да се преименува во Лига на Шампиони, тогаш се нарекуваше Европски Шампионски Куп на Клубовите или само...

Најава: Милан – Киево | Сигурна победа како увертира за пеколот!

Најава: Милан – Киево | Сигурна победа како увертира за пеколот!

По тешката победа против Џенова со првенецот на Андре Силва во судиското надополнување овој викенд на домашен терен го пречекуваме Киево во меч каде немаме право на кикс и мораме пред паузата за репрезентации да го продолжиме притисокот за топ 4. Со Киево на Сан Сиро...

Најава (Лига Европа) | Арсенал – Милан: Големо лондонско искушение!

Најава (Лига Европа) | Арсенал – Милан: Големо лондонско искушение!

Милан е пред големо искушение вечерва. Гатузо и екипата пристигнаа во Лондон со сериозна негатива од Сан Сиро. Два примени гола на домашен терен, без постигнат и едно од побледите изданија на тимот, можеби и најбледото откако Гатузо ја превзеде екипата. Беше очигледно...

Најава: Џенова – Милан | Освојување на “Мараси” по секоја цена!

Најава: Џенова – Милан | Освојување на “Мараси” по секоја цена!

По приземјувањето во четвртокот против Арсенал во рамките на Лига Европа ни следува нов дуел од Калчото и тоа на жешкиот терен во Џенова каде на последните 3 гостувања имаме 3 порази. Последната победа на "Мараси" ја имаме извојувано далечната 2014-та година за потоа...

Анализа (Лига Европа) | Милан – Арсенал: Враќање назад во реалноста

Анализа (Лига Европа) | Милан – Арсенал: Враќање назад во реалноста

Во вечер која ветуваше многу, пред распродаден Сан Сиро, Милан загуби од Арсенал со резултат 0-2. Од каде да се почне со анализа? Дали може да се издвои некој виновник или сепак ова оди на душа на целиот тим? Ќе започнеме од почеток. Росонерите го започнаа натпреварот...

#TBT | Дејан Савичевиќ – дефиниција за гениј!

#TBT | Дејан Савичевиќ – дефиниција за гениј!

Да постигнеш многу големи работи, а да бидеш запаметен само по една е навистина неблагодарно. Многу фудбалери влегуваат во оваа категорија, во која играчите продуцираат брилијатни работи на теренот, но се запаметени само по еден единствен момент. Денис Беркамп со...

Најава (Лига Европа) | Милан – Арсенал: Вистински момент за победа!

Најава (Лига Европа) | Милан – Арсенал: Вистински момент за победа!

По фантастичната екскурзија во Рим и победата над Рома и Лацио (по изведувањето на пеналите), момците на Гатузо пред Дербито влегоа во една одлична серија, надополнети со позитивна атмосфера во тимот. Сето тоа падна во вода во неделата, кога во медиумите излезе...

#TBT | Милановото Скудето бр.18!

#TBT | Милановото Скудето бр.18!

Беше тоа ера на градските ривали. Добија две Калчо титули на зелена маса, а потоа уште три на терен. Теоретски гледано, тоа беа пет сезони во кои Интер владееше со италијанскиот фудбал. Дури успеа да го премине и Милан по бројот на освоени скудета. Сино-црните го...

Страна 5 од 12« Прва...34567...10...Последна »

ПАРТНЕРИ НА AIMC

Следете нѐ на Фејсбук

Facebook Pagelike Widget

Следен натпревар

Претходен натпревар

Табела – Serie A

Табела – Europa League